Orlando Sentinel

COUNTY RESULTS: Orange | Seminole | Osceola | Lake | Volusia

Osceola County Election Results

Osceola County Sheriff
109 of 109 Precincts Reporting*
Candidate or Position Votes Vote %  
Bob Hansell (D)
78816
98.15%
Write-In
1484
1.85%


Osceola County Property Appraiser
109 of 109 Precincts Reporting*
Candidate or Position Votes Vote %  
Jeffords Miller (NP)
30420
37.84%
Katrina Scarborough (R)
49980
62.16%


Osceola County Clerk of the Court
109 of 109 Precincts Reporting*
Candidate or Position Votes Vote %  
Malcom Thompson (D)
46782
51.64%
Larry Whaley (R)
43810
48.36%


Osceola county supervisor of elections
109 of 109 Precincts Reporting*
Candidate or Position Votes Vote %  
Mary Jane Arrington (D)
50224
55.84%
Connie Click (R)
39725
44.16%


Osceola County Commission, District 1
22 of 22 Precincts Reporting*
Candidate or Position Votes Vote %  
Michael Harford (D)
7157
53.09%
Paul Owen (R)
6323
46.91%


Osceola County Commission, District 3
25 of 25 Precincts Reporting*
Candidate or Position Votes Vote %  
Brandon Arrington (D)
13971
66.16%
Wendell McKinnon (R)
7147
33.84%


Osceola County Commission, District 5
24 of 24 Precincts Reporting*
Candidate or Position Votes Vote %  
Jonathan Harrell (D)
8843
41.12%
Fred Hawkins Jr. (R)
12660
58.88%


Osceola County Soil & Water Conservation District, Seat 1
109 of 109 Precincts Reporting*
Candidate or Position Votes Vote %  
Mark Cross
38430
54.66%
Larry Evers
31880
45.34%


Osceola county soil & water conservation district, seat 2
109 of 109 Precincts Reporting*
Candidate or Position Votes Vote %  
Dan. L. Lackey
34024
48.58%
Grace Leigh
36006
51.42%


Osceola County Soil & Water Conservation District, Seat 4
109 of 109 Precincts Reporting*
Candidate or Position Votes Vote %  
Andrew C. Bauknight
42880
61.66%
Frank "Peanut" Farquharson
26661
38.34%


Kissimmee City Commission, Seat 1
27 of 27 Precincts Reporting*
Candidate or Position Votes Vote %  
Gail Eck
6849
44.11%
Art Otero
8679
55.89%


Crescent Lakes Common Facilities District
1 of 1 Precincts Reporting*
Candidate or Position Votes Vote %  
Cyril Austin lee
87
14.08%
George W. MacArthur
131
21.2%
Irene Overton-Morgan
271
43.85%
April White
129
20.87%


Harmony Community Development District, Seat 5
1 of 1 Precincts Reporting*
Candidate or Position Votes Vote %  
Carl G. Fsadni
144
43.37%
Mark LeMenager
188
56.63%


Harmony Community Development District, Seat 3
1 of 1 Precincts Reporting*
Candidate or Position Votes Vote %  
Kerul Kassel
219
62.75%
Milton Mravic
130
37.25%


Celebration Community Development District, Seat 1
1 of 1 Precincts Reporting*
Candidate or Position Votes Vote %  
Herschel Smith
1243
38.13%
Lee Moore
2017
61.87%


Celebration Community Development District, Seat 3
1 of 1 Precincts Reporting*
Candidate or Position Votes Vote %  
Bill Brister
1084
34.37%
Bruce Carlson
2070
65.63%


Indian creek common facilities district
1 of 1 Precincts Reporting*
Candidate or Position Votes Vote %  
Frank Brown
4
12.12%
Linda Lee Daniel
13
39.39%
Neal Kaplan
16
48.48%